NOWE PRAWA I OBOWIĄZKI W SPÓŁKACH, ZMIANY W KSH !

Jesteś w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej bądź prostej spółki akcyjnej? Powinieneś wiedzieć, jakie zmiany weszły w Kodeksie Spółek Handlowych od 13 października 2022 r.

Nowe prawa i obowiązki w spółce z o. o.

Od tego dnia także zarząd spółki z o. o. będzie miał odpowiedzialność sporządzania protokołu z każdego swojego posiedzenia. Ma to służyć zwiększeniu dokładności w zakresie dokumentowania działalności spółki i jego zarządu.

Nowelizacja wprowadza także uprawnienia dla wspólników, ponieważ będą oni mieli prawo żądać wydania im dokumentów odpowiadających treścią sprawozdań z różnego rodzaju działalności spółki.

Sposób obliczania mandatu

Nowelizacją wprowadzono także doprecyzowanie sposobu obliczania kadencji spółki poprzez dodanie do art. 202 §2 k.s.h. zdania drugiego brzmiącego „Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”. Rokiem obrotowym w spółce jest rok kalendarzowy, więc jeżeli ktoś został powołany w trakcie roku obrotowego, to rok obrotowy spółki zaczynający się 1 stycznia 2022 r.  a kończący 31 grudnia 2022 r. nie będzie pełnym rokiem obrotowym, np. jeśli ktoś został powołany na członka zarządu 10 września 2022 r. na 3-letnią kadencję, to upłynie ona dopiero 31 grudnia 2025 r.

Lojalność członka zarządu także po wygaśnięciu mandatu

Do k.s.h. wprowadzono także nowy przepis – art. 2091 k.s.h., zgodnie z którym członek zarządu ma obowiązek nie ujawniać tajemnicy spółki także po wygaśnięciu mandatu.

Prawo grup spółek w świetle nowelizacji KSH

W k.s.h. wprowadzono pojęcie „interesu grupy spółek”, a także wiążącego polecenia, który wyda spółka dominująca spółce zależnej. Spółka dominująca otrzyma także prawo do przeglądania w każdym czasie ksiąg i dokumentów spółki zależnej. Rada nadzorcza otrzymała także nowy obowiązek, jakim jest nadzór nad realizacją interesu grupy spółek przez spółkę zależną zaś spółka zależna otrzymała obowiązek corocznego sporządzania sprawozdania zależnej na temat powiązań umownych ze spółką dominującą.

Spółce dominującej przydzielono też prawo, a mianowicie jeżeli spółka dominująca reprezentuje co najmniej 90% kapitału zakładowego spółki zależnej to ma ona uprawnienie do podjęcia uchwały o przymusowym wykupie wspólników lub akcjonariuszy mniejszościowych spółki zależnej.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.