CZY WOLNO PRZEWOZIĆ DZIECKO NA PRZEDNIM SIEDZENIU AUTA?

Podróż samochodem z małym dzieckiem to niejednokrotnie wyzwanie dla rodzica. Musi on nie tylko w pełni skupić się na drodze, ale też mieć na oku swojego małego podopiecznego, który wielokrotnie nudzi się podczas jazdy. Najlepiej więc przewozić dziecko na przednim siedzeniu. Czy zezwala na to polskie prawo? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.

W 2015 roku polskie prawo wprowadziło unijne przepisy dotyczące przewożenia dzieci samochodem. Zezwalają one na podroż dziecka na przednim fotelu, obowiązkowe jest jednak wyposażenie się w fotelik samochodowy. Dopiero dzieci powyżej 150 cm wzrostu mogą jeździć bez niego. Kryteria przewozu plasują się następująco:

- małe dzieci w tzw. fotelikach-łupinkach (grupa 0 i 0+, do 10 lub 13 kg). Niemowlęta mogą jeździć na przednich siedzeniach, ale w foteliku, który jest zapięty tyłem do kierunku jazdy. W tym przypadku należy wyłączyć poduszki powietrzne ze względu na bezpieczeństwo dziecka,

- starsze dzieci podróżujące w fotelikach dla nich (grupa 1, 2, 3), mogą podróżować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, ale poduszka powietrzna też powinna być wyłączona,

- dzieci, które mają w granicach od 135 cm do 150 cm wzrostu nie muszą już jeździć w foteliku, tylko na specjalnej podstawce i zapięte pasami bezpieczeństwa,

- dzieci, które osiągnęły ponad 150 cm wzrostu mogą jeździć na przednim fotelu bez fotelika lub podstawki, ale także zapięte pasami bezpieczeństwa.

Zaletą wożenia dzieci z przodu samochodu jest możliwość ich stałej kontroli i obserwacji, co robią podczas podróży. 

Kluczowe jest odpowiednie zamontowanie takiego fotelika oraz wyłączenie poduszki powietrznej umieszczonej w desce rozdzielczej na wysokości pasażera. Wybuch takiej poduszki podczas ewentualnego wypadku może grozić uszkodzeniem kręgosłupa dziecka, a nawet doprowadzić do jego śmierci. W przypadku jazdy starszych dzieci na przednim fotelu samochodu należy pamiętać o prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa.  Pas biodrowy powinien ściśle przylegać do bioder i ud dziecka, a nie do brzucha.

Za przewożenie dziecka bez fotelika lub niezgodnie z przepisami, grozi mandat w wysokości 300 zł.  17 września 2022 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Wprowadziły one do katalogu wykroczeń maksymalną karę 15 punktów, m.in. za przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami (dwoje dzieci - 10 punktów a jedno – 5 punktów).

 

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.