PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW

Jak wskazywaliśmy we wpisie dotyczącym rozwodu, Sąd w wyroku rozwodowym może dokonać podziału majątku wspólnego małżonków. Do podziału majątku wspólnego może dojść również już po orzeczeniu rozwodu.

 

Majątek osobisty a majątek wspólny.

W pierwszej kolejności należy odróżnić pojęcie majątku osobistego od majątku wspólnego. 

Do majątku osobistego należy zaliczyć przede wszystkim: przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis bądź darowiznę (chyba, że zastrzeżono inaczej) czy też przedmioty majątkowe służące zaspokajaniu osobistych potrzeb jednego małżonka, prawa autorskie.

Do majątku wspólnego zaliczamy w szczególności: wynagrodzenie za pracę bądź dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

 

Co do zasady, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

WAŻNE!

Zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.

Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Jak dokonać podziału majątku wspólnego?

Wyróżniamy dwa sposoby podziału majątku wspólnego:

- podział umowny

- podział sądowy

Podział umowny dokonywany jest najczęściej w przypadku, gdy małżonkowie posiadają zgodność, co do podziału. Umowa może zostać zawarta w formie ustnej bądź pisemnej.

WAŻNE!

Gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, użytkowanie wieczyste lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

 

Podział sądowy – by Sąd dokonał podziału majątku wspólnego małżonków konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Można uczynić to już w pozwie o rozwód bądź po orzeczeniu rozwodu.

 

Ile wynosi opłata sądowa od wniosku o podział majątku wspólnego?

Od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej pobiera się opłatę stałą w wysokości 1000 zł. Jednakże, gdy wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w wysokości 300 zł.

 

W celu złożenia wniosku o podział majątku wspólnego konieczne jest precyzyjne ustalenie co wchodzi w skład majątku wspólnego oraz osobistego, dopasowanie możliwie najlepszego sposobu podziału oraz zgromadzenie stosownych dokumentów i dowodów. Niewykluczone są również mediacje i negocjacje w zakresie podziału majątku wspólnego.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.