NIEUPRAWNIONE KORZYSTANIE Z KARTY PARKINGOWEJ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

W art. 8 ust. 3a ustawy prawo o ruchu drogowym uregulowano zasady wydawania kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym.

 

Komu wydaje się kartę parkingową?

- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się

- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się

-placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się

 

Czy kartę parkingową można pożyczyć?

Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Zgodnie z art. 96b Kodeksu wykroczeń Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 2.000 złotych.

Zgodnie z powyższym, do korzystania z wydanej karty parkingowej uprawnione są wyłącznie osoby, które ją uzyskały, spełniając ku temu przesłanki. Za niedopuszczalne należy uznać sytuacje, w których np. karta parkingowa pożyczana jest członkom rodziny do posługiwania się.

 

A co z parkowaniem na niebieskiej kopercie?

Korzystając z tematyki niniejszego artykułu należy wskazać, że możliwość zajmowania miejsc parkingowych oznaczonych niebieską kopertą należy do jednego z udogodnień osób z niepełnosprawnościami posiadających kartę parkingową. Niestety, niejednokrotnie miejsca te zajmowane są przez osoby, które nie mają do tego uprawnienia. Czyn taki stanowi wykroczenie. Zgodnie z nowym taryfikatorem, mandat za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną wynosi 800 zł. Nadto, za to wykroczenie można otrzymać 5 punktów karnych.

 

 

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.