KRAJOWY SYSTEM E-FAKTUR OD 1 STYCZNIA 2022 R.

1 stycznia 2022 r. ruszy Krajowy System e- Faktur (KSeF). W systemie tym będzie można wystawiać i udostępniać faktury ustrukturyzowane oznaczone przydzielonym numerem identyfikującym fakturę w systemie KSeF. Korzystanie z tego rozwiązania od 1 stycznia 2022 r. jest dobrowolne.

Kto może korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur?

• Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT
• Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT
• Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

 

Jak wystawić fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur?

Dla wystawienia faktury w Krajowym Systemie e-Faktur przewidziano dwie możliwości. Pierwszą z nich jest korzystanie z bezpłatnych narzędzi, które zostaną udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Drugą zaś – skorzystanie z aplikacji komercyjnych do rozliczeń podatkowo – księgowych.

W celu skorzystania z tych narzędzi podatnik będzie musiał dokonać uwierzytelnienia, tj. zalogować się przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci, podpisu zaufanego albo tokena - wygenerowanego przez KSeF ciągu znaków alfanumerycznych przypisanych do podatnika lub podmiotu uprawnionego oraz jego uprawnień, który będzie można otrzymać po wcześniejszym uwierzytelnieniu w inny, wskazany powyżej sposób oraz weryfikacji posiadanych uprawnień.

 

Jakie zalety ma korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na następujące korzyści wynikające z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur:

- skrócony do 40 dni (z 60 dni) okres oczekiwania na zwrot podatku VAT (po spełnieniu warunków wskazanych w nowo dodanych przepisach - ust. 6c i 6d dodane do art. 87 ustawy o VAT)

- faktura wystawiona przy pomocy systemu KSeF będzie przechowywana w bazie danych Ministerstwa Finansów (nie ulegnie zniszczeniu bądź zgubieniu),

- brak konieczności samodzielnego przechowywania przez podatnika faktur wystawionych przy pomocy KSeF (system będzie przechowywał je na stałe przez 10 lat)

- do faktur ustrukturyzowanych nie będą miały zastosowania przepisy regulujące zasady wystawiania duplikatów faktur, określone w art. 106l ustawy o VAT

- w systemie KSeF będzie widnieć informacja czy faktura dotarła do odbiorcy (przyspieszenie obrotu gospodarczego)

- faktury wystawiane w systemie KSeF będą posiadały jeden wzorzec (ułatwienie księgowania
i wzajemnego rozliczania)

- brak konieczności przesyłania na żądanie organów podatkowych plików JPK_FA przez podatnika wystawiającego faktury w KSeF

 

Od 1 stycznia 2022 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolne, jednakże Ministerstwo Finansów zakłada, że w roku 2023 stanie się ono obligatoryjne.

 

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.