DZIEDZICZENIE W ZWIĄZKACH PARTNERSKICH

Według polskiego prawa dziedziczenie może nastąpić na dwa sposoby – w drodze testamentu bądź poprzez dziedziczenie ustawowe. Kodeks Cywilny nie przewiduje jednak zasady, według której mogłyby dziedziczyć osoby pozostające w związkach nieformalnych, konkubinatach. Tym samym przyjąć należy, że jedyną możliwością pozostaje testament.

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli jeden z partnerów sporządził testament, ale jednocześnie pozostawił po sobie bliskich, którzy zgodnie z prawem mieliby dziedziczyć ustawowo – mogą oni wystąpić z roszczeniem o zachowek.

 

WAŻNE!

Osoby żyjące w związkach nieformalnych nie są zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

 

Co ze wspólnym zamieszkiwaniem?

Polski ustawodawca uregulował sytuację osób żyjących w związkach nieformalnych, wspólnie zamieszkujących w nieruchomości należącej do zmarłego.

Zgodnie z art. 923 k.c. Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Rozrządzenie spadkodawcy wyłączające lub ograniczające to uprawnienie jest nieważne.

Jeśli zaś zmarły nie był właścicielem nieruchomości, a jedynie najemcą, to zgodnie z art. 691 k.c.:

W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Powyższe oznacza, że partner zmarłego, który mieszkał z nim przed śmiercią w wynajmowanym mieszkaniu, automatycznie wstępuje w stosunek najmu.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.