DYREKTYWA WORK-LIFE BALANCE OD 2022 R.

2 sierpnia 2022 r. mija termin transpozycji (przeniesienia prawa wspólnotowego na grunt prawa krajowego) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE. 1 czerwca 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy w celu wprowadzenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

 

Jaki cel ma dyrektywa?

Podstawowym celem dyrektywy jest wyrównanie szans na rynku pracy i osiągnięcie równego traktowania w pracy kobiet i mężczyzn poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z prywatnym. Zauważalna dysproporcja w powyższym zakresie pomiędzy kobietami i mężczyznami sprawiła, że dyrektywa miałaby zwiększyć uczestnictwo kobiet w rynku pracy i uregulować kwestię urlopów ojcowskich i wychowawczych, by zachęcić mężczyzn do ich wykorzystania.

 

Co miałoby się zmienić w prawie krajowym?

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy w celu wprowadzenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada:

• Możliwość wykonywania pracy w systemie przerywanego czasu pracy, indywidualnego rozkładu czasu pracy lub zadaniowego czasu pracy przez rodziców dzieci do ukończenia przez nie 6 roku życia.

• Skreślenie możliwości skrócenia pierwszej części urlopu rodzicielskiego do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i stosowanie przepisów ogólnych o 8- tygodniowym urlopie w pierwszej części.

• Bezwzględne prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni.

• Zwiększenie wymiaru zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla pracowników wychowujących dziecko z 2 do 5 dni w roku kalendarzowym (co odpowiada liczbie 40 godzin).

 

Autorzy projektu proponowali, aby zmiany te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., jednakże projekt ustawy od dnia 23 czerwca 2021 r. znajduje się na etapie skierowania do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Jednak, jak już wspomniano na wstępie, 2 sierpnia 2022 r. mija termin uchwalenia zmian w prawie krajowym wynikających z dyrektywy „work-life balance”, zatem w najbliższych miesiącach należy spodziewać się procedowania zmian w powyższym zakresie.

 

 

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.