DOPRECYZOWANE ZASADY KONTROLI DROGOWEJ

Od 9 lutego 2022 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z nim:

W przypadku gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motoroweru, kierujący tym pojazdem:

1) zatrzymuje pojazd;

2) trzyma ręce na kierownicy;

3) na polecenie kontrolującego:

a) wyłącza silnik pojazdu,

b) włącza światła awaryjne,

c) umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

Kierujący pojazdem lub pasażer mogą wysiadać (zsiadać) z kontrolowanego pojazdu silnikowego lub motoroweru za zezwoleniem kontrolującego.

 

Przepisy te, odmiennie niż dotychczas, odnoszą się nie tylko do kierującego pojazdem, ale do kierującego pojazdem silnikowym lub motorowerem.

 

Kto może przeprowadzić kontrolę drogową?

- policjant

Oraz, posiadając stosowne upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego:

- umundurowany strażnik gminny (miejski)

- umundurowany strażnik leśny oraz funkcjonariusz Straży Parku

- osoby działające w imieniu zarządcy drogi 

 

WAŻNE!

Zgodnie z §2 pkt 2. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego - Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.