ZWIĄZEK NIEFORMALNY A STATUS OSOBY SAMOTNIE WYCHOWUJĄCEJ DZIECKO

Zgodnie z art. 3 pkt 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych, przez osobę samotnie wychowującą dziecko rozumie się: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. I OSK 760/19, w związku ze sprawą w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego wskazał, że:

„Z treści tegoż przepisu wynika więc, że osoby w nim wymienione, takie jak: pA., kawaler, wdowa, wdowiec oraz osoba pozostająca w separacji, nie mogą być uznane za samotnie wychowujące dziecko, jeśli wychowując dziecko z wcześniejszego związku, jednocześnie wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko z jego rodzicem. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, treść cytowanego przepisu jest jasna i w pełni czytelna a zatem jego wykładnia nie wymaga dodatkowych zabiegów interpretacyjnych. Zauważyć jednocześnie trzeba, że ustawodawca nie wskazał formy, w jakiej ma się odbywać w takiej sytuacji wychowanie przez osoby ww. wymienione co najmniej jednego wspólnego dziecka z jego rodzicem, przyjąć więc należy, że chodzi tu o każdą "formę" wychowania wspólnego dziecka, niezależnie od charakteru samego związku (formalny, nieformalny) łączącego rodziców takiego dziecka. W rezultacie oznacza to, że również osoba pozostająca w związku nieformalnym, jakim jest konkubinat i wychowującą wspólnie z konkubentem co najmniej jedno wspólne dziecko, nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko w odniesieniu do dziecka z wcześniejszego związku - w rozumieniu art. 3 pkt 17a omawianej ustawy”.

 

Powyższe oznacza, że osoba pozostająca w związku nieformalnym, wychowująca razem dzieci, niezależnie od tego, czy są to dzieci wspólne konkubentów, czy dzieci pochodzące z innego związku nie spełnia przesłanek ustawowych do przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.