NOTARIALNY REJESTR TESTAMENTÓW

Pozostając w tematyce prawa spadkowego warto przybliżyć instytucję jaką jest Notarialny Rejestr Testamentów (NORT). Działa on od 5 października 2011 r., jednakże nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu. W tym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje dotyczące NORT.

 

Czym jest NORT?

Notarialny Rejestr Testamentów jest systemem, w którym może zostać zarejestrowany testament sporządzony w formie aktu notarialnego bądź testament własnoręczny, który został złożony notariuszowi na przechowanie. Istotne jest tu słowo może, bowiem zarejestrowanie testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów jest dobrowolne – rejestracja odbywa się na wniosek spadkodawcy.

 

Kto może uzyskać informację z NORT?

Do Notarialnego Rejestru Testamentów dostęp mają wyłącznie notariusze. Oznacza to, że wyłącznie oni mogą rejestrować testamenty jak i przekazywać informacje dotyczące umieszczonych w Rejestrze testamentów. Osoba zainteresowana może uzyskać informację o sporządzonym i zarejestrowanym testamencie bądź o tym, iż czynność taka nie została dokonana, wyłącznie po przedstawieniu notariuszowi aktu zgonu testatora.  Uzyskać informację można w dowolnie wybranej kancelarii notarialnej.

 

WAŻNE!

Notarialny Rejestr Testamentów jest częścią europejskiej sieci wymiany informacji o testamentach -Stowarzyszenie Sieci Rejestrów Testamentów (ARERT), w ramach której współpracują notariaty takich państw jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Oznacza to, że chcąc uzyskać informacje dotyczące testamentu zarejestrowane w NORT można zwrócić się do notariuszy urzędujących w wyżej wymienionych państwach. Jest to szczególnie istotne dla osób, które przebywają poza granicami Polski, właśnie w krajach należących do ARERT.

 

Jakie informacje znajdują się w NORT?

Notarialny Rejestr Testamentów nie zawiera informacji o treści testamentów ani danych osobowych spadkobierców. Wpis w Rejestrze potwierdza fakt sporządzenia i zarejestrowania testamentu przez określonego spadkodawcę jak i zawiera informację o kancelarii notarialnej, w której można uzyskać wypis testamentu. Oznacza to, że ubiegając się o informację z NORT nie dowiemy się kto został powołany do spadku w drodze testamentu oraz jakie składniki majątku zostały mu przyznane. Informacja ułatwi jednak uzyskanie wypisu testamentu, bowiem będziemy wiedzieli w jakiej kancelarii notarialnej testament został złożony na przechowanie.

 

Jakie zalety ma NORT?

Do niewątpliwych zalet Notarialnego Rejestru Testamentów można zaliczyć:

- zmniejszenie ryzyka nieodnalezienia testamentu

- zmniejszenie ryzyka ujawnienia testamentu z opóźnieniem

- ujawnienie testamentu za pomocą jednej czynności dokonanej w wybranej kancelarii notarialnej

- brak konieczności długotrwałych poszukiwań testamentu

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.