KTO OTRZYMA DOFINANSOWANIE NA OGRZEWANIE WŁASNYCH DOMÓW ?

Rekordowo wysoki poziom cen surowców, energii i ciepła spędza sen z powiek milionom Polaków. Sytuacja staje się poważna przede wszystkim w kontekście rozpoczynającego się za kilka miesięcy sezonu grzewczego.
Wiele gospodarstw domowych obawia się, że nie będą w stanie ogrzać zimą swoich domów.

Rozwiązaniem problemu ma być dodatek węglowy - ustawa czeka na podpis prezydenta.

Dodatek ten to jednorazowe dofinansowanie w wysokości 3000 zł.

Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy miałby przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy lub urzędu miasta do 30 listopada 2022r. Urząd będzie miał maksymalnie 30 dni na jego wypłatę.

Ważne:

- warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków,
- w przyznawaniu dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe,
- dofinansowanie będzie zwolnione od podatku i od możliwości zajęcia.

Możliwość składania wniosku o dodatek węglowy pojawi się wraz z wejściem w życie ustawy, co w praktyce oznacza to, że składanie wniosków o dodatek węglowy ruszy najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu.

Po wakacjach Parlament ma zająć się kolejnymi rozwiązaniami mającymi zmniejszyć skutki podwyżek cen energii i ciepła.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.